Platební morálka odběratelů se zhoršuje. Roste význam zajištění pohledávek proti nezaplacení.

3.6.2016

Společnost Atradius realizovala celoevropský průzkum platební morálky ve více než čtyřech tisícovkách společností ve 13 státech západní Evropy, v zemích Visegrádské čtyřky a v Turecku. Z průzkumu vyplynulo, že odběratelé vykazují zhoršující se platební morálku. Podobné statistiky mají významný vliv na ochotu dodavatelů poskytovat obchodní úvěry a zároveň podtrhují význam důkladné kontroly platební schopnosti odběratele a následného zajištění potenciálních rizik.

V souvislosti s realizovaným průzkumem vydala pojišťovna Atradius obsáhlou tiskovou zprávu, z níž částečně citujeme.

 

Co se týče zemí západní Evropy, devět z deseti společností eviduje pozdní platby. Čtvrtina respondentů přiznala, že jim kvůli neuhrazeným pohledávkám hrozil vznik druhotné platební neschopnosti a přes 15 % respondentů muselo z důvodu zpožděných plateb žádat o úvěr. Bohužel v České republice jsou tato čísla ještě o něco nepříznivější. Nejsložitější je ovšem situace v zemích, které byly masivně zasažené nedávnou ekonomickou krizí – tedy především v Itálii a Řecku. V případě domácích odběratelů totiž tamní firmy zaznamenaly pozdní platby téměř u poloviny svých pohledávek, což je zhruba o deset procent více, než činí průměr v ostatních zemích západní Evropy. Pozdními platbami zahraničních B2B zákazníků byly nejcitelněji zasaženy společnosti ve Velké Británii. Zpožděné platby zaznamenaly u více než 46 % exportních dodávek oproti průměru západní Evropy lehce přes 38 %. Uvedený vývoj se nevztahuje pouze na vybraná odvětví, nýbrž zasahuje celou škálu oborů podnikání od zemědělství, přes strojírenství, spotřební zboží, kovovýrobu až po stavebnictví. Se zpožděním je v nich podle průzkumu hrazeno přibližně 40 % celkové hodnoty pohledávek, v zemědělství a strojírenství dokonce přes 60 %. Průzkum zjišťoval i budoucí očekávání respondentů ohledně vývoje pozdních plateb. 40 % respondentů očekává, že se situace ve výše zmíněných odvětvích ještě zhorší. Celých 55 % dotázaných pak nevěří ve zlepšení platební morálky B2B klientů během následujících dvanácti měsíců.

V České republice zaznamenalo pozdní úhradu faktur od tuzemských nebo zahraničních odběratelů 93 % respondentů. V poměru k celkovému počtu dodávek je to více než dvojnásobek oproti průměru západní Evropy a zhruba o osm procent více, než kolik činí průměr v regionu CEE. Jak ale uvádí Markéta Stržínková, ředitelka pojišťovny Atradius pro region střední a východní Evropy, je ČR s ohledem na hodnotu neuhrazených B2B pohledávek po datu splatnosti na tom o něco lépe než další země regionu: „Zatímco u nás se pozdní úhrada týká zhruba 37 % z celkové hodnoty pohledávek, v zemích V4 a Turecku je průměr zhruba 43 %.“ Obavy ze zhoršující se platební morálky a snahu zmírnit její dopady potvrzuje i to, že v případě zahraničních odběratelů klesla v uplynulém roce poskytovaná platební podmínka českých dodavatelů v průměru o celý týden. Navzdory tomu museli čeští dodavatelé čekat na úhradu zahraničních faktur v průměru o tři dny více. Tuzemské faktury po splatnosti byly oproti tomu hrazeny o čtyři dny dříve než v předchozím roce, což odpovídá jak dobrému ekonomickému vývoji v Česku, tak obecné zvyklosti kratších splatností.

Český trh je podle respondentů specifický i důvody, které stojí za pozdními úhradami faktur. Téměř polovina dotázaných totiž uvedla, že je pozdní úhrada tuzemských faktur spojena se záměrem odběratele využít tuto skutečnost jako zdroj vlastního financování (v dalších zemích regionu zastává tento názor zhruba třetina dodavatelů). Výrazně více je v Česku pozdních úhrad faktur z důvodu sporů o kvalitu dodaného zboží či služeb (20 % oproti 10 % v zemích V4 a Turecku).
Zhoršující se platební morálka začíná ovlivňovat i chování tuzemských dodavatelů, do značné míry závislých na exportních partnerech, a jejich uvažování o odběratelích. „Až třetina českých podnikatelů musela v uplynulém roce v důsledku pozdní úhrady pohledávek odložit plnění vlastních závazků vůči dodavatelům. Toto číslo (32 %) je dokonce nejvyšší ze všech zemí CEE a Turecka. Proto zhruba 35 % respondentů uvažuje do budoucna o častější kontrole a hodnocení bonity svých odběratelů,” doplňuje Markéta Stržínková.

Průzkum společnosti Atradius také zjistil, že 20 % společností v zemích V4 a Turecku má obavy o své cash flow v důsledku pozdě uhrazených pohledávek (oproti 16 % v západní Evropě). Nad zmíněnou hranicí 20 % zahraničních pohledávek po splatnosti se pohybují firmy v Česku, Turecku a především Polsku, kde se tato situace týká bezmála třetiny všech faktur. Právě v Turecku a Polsku se nejvíce firem obává v příštích 12 měsících zhoršení průměrné doby splatnosti svých vlastních pohledávek. Na druhé straně jako nejméně závažný je zatím mezi zeměmi CEE problém pozdní úhrady faktur vnímán v Maďarsku, kde přes 70 % respondentů označilo, že neměl žádný významný vliv na jejich podnikání. I tam se ale s pozdní platbou setkalo 76 % dodavatelů. V Polsku má zkušenosti s pozdní úhradou 85 % dodavatelů, na Slovensku 84 % a v Turecku přes 88 %.

Společnosti oslovené v rámci celoevropského průzkumu platební morálky si uvědomují důležitost ochrany proti rizikům spojeným s poskytováním obchodních úvěrů. Zatímco více než polovina z nich není ochotna měnit dosud využívané nástroje pro řízení úvěrů, 35 % dotázaných hodlá častěji ověřovat platební schopnost svých odběratelů a 33 % chce zintenzivnit kontrolu podnikatelské historie svých současných i potenciálních klientů.

latest Running Sneakers | Trending